Alarmy, Monitoring IP, Automatyka Domowa,

509 088 678
biuro@inwitech.pl
Przejdź do treści

Menu główne:

Za potrtalem internetowym Wikipedia - system alarmowy to zespół urządzeń służących najczęściej zabezpieczeniu danego obiektu przed włamaniem lub pożarem. Czy na pewno ? Czy jakikolwiek system może zabezpieczyć nas przez włamaniem lub pożarem ? Chyba nie. Zacytowana definicja jest z zasady błędna. Istnienie takiego systemu może odstraszyć potencjalnego włamywacza ale nie może zabezpieczyć przed innym włamywaczem lub pożarem. Przed pożarem uchronić nas może automatyczny system gaśniczy. A więc: system alarmowy to zespól urządzeń służących powiadomieniu o włamaniu, pożarze lub innych zdarzeniach będących podlegających monitorowaniu.
________________________________________________________________________________________________________________
System alarmowy jest jednym z elementów ochrony mienia i osób przed ingerencja osób trzecich (włamaniem). Faktyczna ochrona domu, lokalu zaczyna się od granicy działki, wejścia do budynku. jej skuteczność zależy od czynników o których wielu nie zdaje sobie sprawy, że mogą w znacznym stopniu ułatwiać działania przestępcze. Elementami poprawiającymi bezpieczeństwo są: zabezpieczenia mechaniczne (zamki, drzwi, okna), rodzaj  i sposób działania oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego, sąsiedzi i znajomi, płoty i ogrodzenia, roślinność istniejąca na terenie posesji, stosowanie dodatkowych zabezpieczeń mechanicznych czy elektronicznych. Podwyższ elementy można zebrać w trzy grupy zabezpieczeń:
- mechaniczne
- infrastrukturalne
- elektroniczne.

Zastosowanie wymienionych typów zabezpieczeń gwarantuje nam większe bezpieczeństwo. Jednak należy zwrócić uwagę, że zastosowanie tylko jednego typu zabezpieczeń nie gwarantuje nam bezpieczeństwa, ponieważ pierwsze dwa zabezpieczenia mogą uniemożliwić lub utrudnić działanie włamywaczom. Jednak może do tego włamania dojść gdyż nie mamy informacji o tym fakcie. Zabezpieczenie elektroniczne wypełnia tą lukę w systemie zabezpieczeń. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że samo zabezpieczenie elektroniczne też nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa. Brak zabezpieczeń mechanicznych ułatwia włamywaczowi np.: rozbrojenie zastosowane zabezpieczenia elektronicznego.Zabezpieczenie elektroniczne w postaci systemu alarmowego jest w stanie zasygnalizować wtargnięcie osób niepowołanych na obszar strzeżony, powiadomić o tym fakcie właściciela lub odpowiednie służby. Pozwala również poprzez zastosowanie urządzeń rejestrujących obraz zidentyfikować sprawcę oraz sposób działania co może ułatwić jego zatrzymanie.
Nie możemy się jednak w tym momencie zatrzymać.

Rozwój technik powoduje lub stwarza możliwości rozbudowywania systemów alarmowych, które nie tylko chronią nasz dobytek ale również pozwalają na zarządzeniem istniejąca infrastrukturą: włączanie światła, uruchamianie podlewania, otwieranie bramy, zdalna kontrola nad stanem systemu, aktywowanie i dezaktywowanie go, i wiele innych możliwości technicznych aż po nadzór nad osobami.Ten kierunek rozwoju systemów alarmowych jest przyszłością tej dziedziny. Istniejące systemy są na tyle uniwersalne, że można je modyfikować, rozbudowywać i dostosowywać do zmieniających się potrzeb. Przykładami firm, których produkowane systemy alarmowe wychodzą poza definicję tych urządzeń są wyżej przedstawione firmy.


Wszelkie prawa zastrzeżone www.inwitech.pl
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego